Урок зарубіжної літератури в 7 класі
Тема: Рюноске Акутагава. «Павутинка». Філософський зміст твору. Підтекст.
Мета: здійснити цілісний аналіз змісту новели «Павутинка», розкрити її філософський і повчальний зміст; дослідити поведінку людини в ситуації, коли мова йде про її життя або смерть, про порятунок або вічні муки, коли все в руках самої людини, залежить тільки від неї; закріпити знання про новелу як малий жанр епосу; з'ясувати роль підтексту, зображувально-виражальних засобів у розкритті авторського задуму; розвивати та вдосконалювати навички аналізу прозового твору, використання цитатного матеріалу для аргументації відповіді, уміння характеризувати художні образи у їхніх стосунках; виховувати толерантне ставлення до оточення, найкращі людські якості : співчуття , милосердя.
Обладнання: мультимедійна дошка, новела Р. Акутагави «Павутинка».
Епіграф: Вибір може сказати про людину більше, ніж все інше
Джоан Роулінг
Хід уроку
І.Організаційний момент. Слайд 1
1. Розминка .
· Прийом «Закінчи речення одним словом»
«Я бажаю тобі…» (гарного настрою, впевненості, наснаги,успіху)
· «Сьогодні на уроці я хочу дізнатися… навчитися… ( новела, підтекст, навчитися аналізувати прозовий твір, характеризувати героїв, використовувати цитатний матеріал, висловлювати свою думку)
ІІ. Мотиваційна хвилинка Слайд 2
ІІІ.Актуалізація опорних знань учнів
Завдання . Знайдіть і виправте помилки. Слайд 3,4
· Одного дня самотній Будда знічев'я походжав берегом річки(озера) Лотосів.
· У Раю був обід (ранок)
· Той Кандата, великий імператор (лиходій), за життя грабував(вбивав) людей, підпалював їхні поля(оселі) й учинив чимало інших добрих справ (злочинів).
· Якось, мандруючи лісом, він побачив, як через дорогу (стежку)повзе жучок (павучок).
· Там, на дні пекла, у Крижаному (Кривавому) озері борсався Кандата.
· Вгледівши над головою павутинку, Кандата на радощах аж весело заспівав (сплеснув у долоні).
· А тим часом купки (тисячі й тисячі) грішників видиралися з темряви над Кривавим озером.
· І Кандата щосили закричав : «Гей, грішники, чіпляйтеся міцніше і лізьте швидше вгору! (Це моя павутинка. Хто вам дозволив чіплятися за неї? Ану, спускайтеся вниз!)»
· Але тої ж миті павутинка зненацька полетіла вгору (розірвалася саме над Кандатою), і Кандата, закрутившись дзигою, швидко опинився в Раю (зник у темряві).
· Обличчя Будди просвітліло (посмутніло), і він пустився іти далі.
· Мабуть, добродушним (жалюгідним) здався йому Кандата.
· У Раю бралося до вечора (полудня)
ІІІ.Робота над темою уроку.
Символіка образів :
1. Де і коли відбуваються події, змальовані у творі?(У Раю, вранці,...)
2. Що із тексту ви дізналися про Будду?(“Будда зупинився в роздумах”.”Будда пригадав, що розбійник Кандата подарував одного разу життя павучкові...”. “Обережно взяв у руки найтоншу павутинку...”. “Стоячи на березі лотосового ставу, опустив її кінець..”. “...Із засмученим лицем продовжив свою прогулянку”)
3. Чому вирішив допомогти саме Кандаті?( Випадково : “трапилось так” Така авторська воля - спробувати допомогти Кандаті і показати, що і для нього можливе спасіння).
4. А чому не комусь іншому? (Будда дає шанс кожному)
Слайд 8
- Кожна людина має право на помилку;
- Вбивав людей;
- Люди не змінюються за будь-яких обставин;
6. За які гріхи Кандата опинився в пеклі?
На дошці лінія від 1 до 10 (вертикальна)
* Де, на цій шкалі, знаходиться Кандата, в момент, коли вирішив не розчавити павучка в минулому?
7. Як у тексті говориться про Кандату і чому?
(Порівнюється із здихаючою жабою, бо він, як і всі інші “злочинні душі, кинуті після багатьох мук у самісінькі глибини підземного царства”, що не знаходили сили стогнати і плакати , були огидними, як і їхні дії в земному житті. А ще тому, що справжня краса людини - в душі, в добрих справах, а лиходії - бридкі , як жаби)
Чому павутинка, причому найтонша?
(пропонується не просте спасіння, а надія на порятунок, віра в можливість спасіння і випробування героя)
(Коли підвів голову і почав вдивлятися в темряву, що навмсла над Озером крові, тобто, коли поглядом звернувся до високого - до неба, шукаючи там надію)
( З'єднує світи - Рай і Пекло, вона здатна витримати неймовірну вагу)
(Роздум: павутинка обірвалася не від ваги тіл, а від “ваги” егоїстичного серця героя)
13. Яке одне слово у фразі Кандати стало найважчим і обірвало нитку? (“це моя павутинка”)
Де Кандата, коли кричить на інших грішників на павутинці?
Назвіть ті моральні якості, які є спасінням у земному житті
Співчуття доброта
Щирість милосердя
*Доведіть , що твір “Павутинка” - новела
*А фінал твору , дійсно неочікуваний?
*До якого жанру ще можна віднести цей твір?
(притча , є повчальний висновок)
1. Чого навчає нас цей твір? (бути милосердним)
( 3 частини Рай - Пекло - Рай)
3. Чому фінальна частина Рай, а не Пекло? (віра, що добро переможе зло)
4. Що таке підтекст? Чи є він у новелі?
(Підтекст - прихований, внутрішній зміст висловлювання)
Прихований зміст, думка яку автор відверто не висловлює, але ми про неї здогадуємося)
“Сьогодні на уроці я дізнався...” (звернутися до таблиці)
Бажаю нам усім слідкувати за павутинкою власної долі і в житті робити добрі справи
“Напишіть своє враження від знайомства з новелою “Павутинка” або “Лист до Кандати”