неділя, 15 березня 2026 р.

Урок зарубіжної літератури в 7 класі

Тема: Рюноске Акутагава. «Павутинка». Філософський зміст твору. Підтекст.

Мета: здійснити цілісний аналіз змісту новели «Павутинка», розкрити її філософський і повчальний зміст; дослідити поведінку людини в ситуації, коли мова йде про її життя або смерть, про порятунок або вічні муки, коли все в руках самої людини, залежить тільки від неї; закріпити знання про новелу як малий жанр епосу; з'ясувати роль підтексту, зображувально-виражальних засобів у розкритті авторського задуму; розвивати та вдосконалювати навички аналізу прозового твору, використання цитатного матеріалу для аргументації відповіді, уміння характеризувати художні образи у їхніх стосунках; виховувати толерантне ставлення до оточення, найкращі людські якості : співчуття , милосердя.

Обладнання: мультимедійна дошка, новела Р. Акутагави «Павутинка».

 

Епіграф: Вибір може сказати про людину більше, ніж все інше

                                                                Джоан Роулінг


                                                                            Хід уроку

І.Організаційний момент. Слайд 1

1. Розминка .

· Прийом  «Закінчи речення одним словом»

«Я бажаю тобі…» (гарного настрою, впевненості, наснаги,успіху)

· «Сьогодні на уроці я хочу дізнатися… навчитися… ( новела, підтекст, навчитися  аналізувати прозовий твір, характеризувати героїв, використовувати цитатний матеріал, висловлювати свою думку)

ІІ. Мотиваційна хвилинка    Слайд 2

ІІІ.Актуалізація опорних знань учнів

Завдання . Знайдіть і виправте помилки. Слайд 3,4

· Одного дня самотній Будда знічев'я походжав берегом річки(озера) Лотосів.

· У Раю був обід (ранок)

· Той Кандата, великий імператор (лиходій), за життя грабував(вбивав) людей, підпалював їхні поля(оселі) й учинив чимало інших добрих справ (злочинів).

· Якось, мандруючи лісом, він побачив, як через дорогу (стежку)повзе жучок (павучок).

· Там, на дні пекла, у Крижаному (Кривавому) озері борсався Кандата.

· Вгледівши над головою павутинку, Кандата на радощах аж весело заспівав (сплеснув у долоні).

· А тим часом купки (тисячі й тисячі) грішників видиралися з темряви над Кривавим озером.

· І Кандата щосили закричав : «Гей, грішники, чіпляйтеся міцніше і лізьте швидше вгору! (Це моя павутинка. Хто вам дозволив чіплятися за неї? Ану, спускайтеся вниз!)»

· Але тої ж миті павутинка зненацька полетіла вгору (розірвалася саме над Кандатою), і Кандата, закрутившись дзигою, швидко опинився в Раю (зник у темряві).

· Обличчя Будди просвітліло (посмутніло), і він пустився іти далі.

· Мабуть, добродушним (жалюгідним) здався йому Кандата.

· У Раю бралося до вечора (полудня)

 

ІІІ.Робота над темою уроку.

                  Досліджуємо текст.     

 Словник до новели “Павутинка”        Слайд 5,6


  Символіка образів : 
 Павутинка, Будда, Буддизм, лотос, павук, срібло, Криваве озеро, карма, ріка Сандзунокава, рі, Пекло, Рай, Шпиляста гора.

 За допомогою ШІ з'ясувати значення даних слів

 Еврістична бесіда з учнями    Слайд 7

 

1. Де і коли відбуваються події, змальовані у творі?(У Раю, вранці,...)

2. Що із тексту ви дізналися про Будду?(“Будда зупинився в роздумах”.”Будда пригадав, що розбійник Кандата подарував одного разу життя павучкові...”. “Обережно взяв у руки найтоншу павутинку...”. “Стоячи на березі лотосового ставу, опустив її кінець..”. “...Із засмученим лицем продовжив свою прогулянку”)

3. Чому вирішив допомогти саме Кандаті?( Випадково : “трапилось так” Така авторська воля - спробувати допомогти  Кандаті і показати, що і для нього можливе спасіння).

4. А чому не комусь іншому? (Будда дає шанс кожному)

Слайд 8

 5. Вправа  “Займи позицію” (Учні вибирають одну із позицій і наводять свої аргументи)

 * Чи варто було допомагати Будді грішникові? Чому?

 Аргументи:  - Врятував життя павучкові;

                      - Кожна людина має право на помилку;

                      - Вбивав людей;

                      - Люди не змінюються за будь-яких обставин;

6. За які гріхи Кандата опинився в пеклі?

 Прийом “Шкала моральності”

На дошці лінія від 1 до 10 (вертикальна)

* Де, на цій шкалі, знаходиться Кандата, в момент, коли вирішив не розчавити павучка в минулому?

7. Як у тексті говориться про Кандату і чому?

 (Порівнюється із здихаючою жабою, бо він, як і всі інші “злочинні душі, кинуті після багатьох мук у самісінькі глибини підземного царства”, що не знаходили сили стогнати і плакати , були огидними, як і їхні дії в земному житті. А ще тому, що справжня краса людини - в душі, в добрих справах, а лиходії - бридкі , як жаби)

 8. Яке спасіння пропонує Будда Кандаті?

              Чому павутинка, причому найтонша?

(пропонується не просте спасіння, а надія на порятунок, віра в можливість спасіння і випробування героя)

 9. Коли Кандата отримав надію на спасіння?

 (Коли підвів голову і почав вдивлятися в темряву, що навмсла над Озером крові, тобто, коли поглядом звернувся до високого - до неба, шукаючи там надію)

 10. У чому особливість цієї павутинки?

 ( З'єднує світи - Рай і Пекло, вона здатна витримати неймовірну вагу)

 * Дискусійне питання: “Товщина нитки”

 11. Чому його шлях обірвався над серединою?

 12. Чи обірвалася б павутинка, якби Кандата промовчав і дозволив іншим лізти вгору?

(Роздум: павутинка обірвалася не від ваги тіл, а від “ваги” егоїстичного серця героя)

13. Яке одне слово у фразі Кандати стало найважчим і обірвало нитку? (“це моя павутинка”)

 Звернутися до” шкали моральності”

Де Кандата, коли кричить на інших грішників на павутинці?

 14. Як Будда сприйняв все, що відбувалося в глибині Лотосового ставу? (зачитати).

 15. Чому не врятував , як подав надію?

 (Ймовірно, він знав, що так станеться, але його серце, на відмінну від серця Кандати, вміло співчувати. І ще врятувати можна тоді, коли це веде до добра. А просте милосердя - це не кращий вихід)

 16. Чи по силі людині прожити життя праведно, безгрішно?

 17. Яке символічне значення має павутинка?

 Павутинка- символ сходження, надія на краще.

 Рефлексія "Квітка людської душі" Слайд 9

Назвіть ті моральні якості, які є спасінням у земному житті

                        Співчуття            доброта

 

  Щирість                                                       милосердя

 

              Любов до ближнього         взаємодопомога

 

 Робота над літературознавчими поняттями

 

*Доведіть , що твір “Павутинка” - новела

*А фінал твору , дійсно неочікуваний?

*До якого жанру ще можна віднести цей твір?

              (притча , є повчальний висновок)

 

 ІV. Підсумок уроку

1. Чого навчає нас цей твір? (бути милосердним)

 2.  Зверніть увагу на побудову твору. Яку особливість помітили?

          ( 3 частини  Рай - Пекло - Рай)

3. Чому фінальна частина Рай, а не Пекло? (віра, що добро переможе зло)

4. Що таке підтекст? Чи є він у новелі?
(Підтекст - прихований, внутрішній зміст висловлювання)

Прихований зміст, думка яку автор відверто не висловлює, але ми про неї здогадуємося)

 *Творча рефлексія  “Альтернативний фінал”

 Який би ви хотіли бачити фінал новели?

 * Рефлексія  

“Сьогодні на уроці я дізнався...”          (звернутися до таблиці)

 

 Висновок Слайд 10

Бажаю нам усім слідкувати за павутинкою власної долі і в житті робити добрі справи

 V. Домашнє завдання  Слайд 11

 1. Вільне письмо

           “Напишіть своє враження від знайомства з новелою “Павутинка” або    “Лист до Кандати”      

 VІ. Оцінювання учнів   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар